Cost Comparison

Wheat flour? $0.34/lb
Brown rice flour? $1.89/lb

Wheat bread? $1.09/loaf
Gluten-free bread? $6.00/loaf

Wheat pasta? $0.87/lb
Gluten-free pasta? $3.69/lb

Chocolate chip cookies? $2.69/lb
Gluten-free chocolate chip cookies? $12.83/lb

Wheat crackers? $1.63/lb
Rice crackers? $9.12/lb

...Um, yeah. Pretty scary. These prices are based on the super cool Consumer Price Index. You can see the original article here.

0 remarks: